Art Carnuntum Projesi Intercity Etkinlikleri – Carnuntum Day 2019

Avusturya’da bulunan proje ortağımız Art Carnuntum Vakfı tarafından düzenlenen ve Avusturya Dış İlişkiler Bakanlığı ve Aşağı Avusturya Eyaleti Kültür ve Bilim Departmanı tarafından desteklenen “30. Uluslararası Art Carnuntum Sempozyumu” etkinliğine katıldık.

Programın ilk gününde, Türkiye Cumhuriyeti Viyana Büyükelçisi Sn. Ümit Yardım’ı büyükelçilik makamında ziyaret edip gerçekleştirdiğimiz projeler ve İzmit tarihi hakkında bilgilendirmeler yaptık. 10 Kasım sabahında ise, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 81inci yıldönümünü münasebetiyle Türkiye Cumhuriyeti Bratislava Büyükelçiliğinde, Büyükelçi Sn. Hatice Aslıgül Üğdül’ün himayesinde düzenlenen anma etkinliğine iştirak ettik.

Art Carnuntum Vakfı Başkanı Cav. Prof. Dr. Piero Bordin’in ev sahipliğinde Avusturya’nın Petronell kasabasında bulunan Kulturfabrik Müzesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen sempozyum öncesinde arkeoloji parkı içerisinde bulunan İzmit-Nicomedia 311 yazısının bulunduğu duvar, Carnuntum hoşgörü anıtı ile Roma döneminden kalan ve restore edilen Villa Urbana’da incelemelerde bulunduk. Arkeoloji Parkı ziyaretinin ardından, Nicomedia’nın Roma İmparatorluğu’na başkentlik yaptığı dönemde Nicomedia'dan yayınlanan dünyanın ilk hoşgörü fermanının 1.708inci ve Art Carnuntum Vakfı’nın 30uncu yılı kapsamında düzenlenen uluslararası sempozyuma, Türkiye Cumhuriyeti Viyana Büyükelçisi Ümit Yardım, Yunanistan ve İtalya’nın Viyana Büyükelçileri, önceki dönem Avusturya Dışışleri Bakanı Karin Kneissl, İzmit Belediye Başkanı Fatma Hürriyet Kaplan, Petronell(Carnuntum) Belediye Başkanı Martin Almstädter, Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği(AND) Başkanı Akın Ülkü Sevinç, 6 kişiden oluşan İzmit temsil heyeti ve yerel davetliler katıldı. 2008 yılından bu yana “The Emperors of Carnuntum Changed The World” ve "Great Places World History" temalarında gerçekleştirilen projelerin içeriği, bu projelerin partner kentlere kattığı değer ve kazanımlar hakkında, bunların devamında önümüzdeki dönemde yapılması düşünülen sanat, tarih ve turizm projeleri hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Moderatörlüğünü Cav. Prof. Dr. Piero Bordin’in yaptığı sempozyumda konuşma yapan AND Başkanı Akın Ülkü Sevinç, “M.S. 308 yılında Carnuntum’da yapılan toplantıda kararı verilen ve M.S 311 yılında yaşadığımız kent olan İzmit(Nicomedia)’ten yayınlanan, dünya tarihi için önemli dönüm noktalarından biri olan hoşgörü fermanının 1.708inci yıldönümü için düzenlenen. “Bir kez daha burada sizlerle biraraya gelmekten mutluluk duyuyıorum. 30. Uluslararası Art Carnuntum Sempozyumu’na bizleri davet eden Prof. Dr. Piero Bordin’e teşekkürlerimi sunuyorum . Avrupadan 12 kentin proje partneri olduğu, 10 yıl önce Art Carnuntum Vakfı Başkanı Mr. Bordin tarafından başlatılan ve 2009 yılında dahil olduğumuz “Art Carnuntum Projesi” kapsamında proje ortaklarımızla birlikte İzmit’te ve avrupanın birçok kentinde uluslararası etkinlik ve projeler gerçekleştirdik. 2011 yılı Temmuz ayında İzmit Belediyesi’nin katkılarıyla Cumhuriyet Parkı içerisinde İzmit hoşgörü anıtının açılışını yaparak kentimize tarihi ve turistik açıdan da önemli bir değer kazandırdık. Geçen 10 yılda, bu projenin merkezinde yer alan kentimizde bu projeyle alakalı “Hoşgörü Kenti İzmit Etkinlikleri” ve “Kent Tarihi Panelleri” başta olmk üzere birçok proje ve etkinlik organize ettik. Bunun yanında, İstanbul, Viyana, Roma, Budapeşte, Niş ve Zajecar kentlerinde düzenlenen uluslararası etkinliklerde yeraldık. Projeye dahil olan kentlerle karşılıklı kültür, sanat ve turizm etkinlikleri yapmaya devam ediyoruz. İzmit Dünya Tarihi İçin Önemli Bir Yerdir!” şeklinde konuştu.

 

Facebook etkinlik albümünü görmek için aşağıdaki resme tıklayın!

 

 

 

 

Gerçekleştirdiğimiz Projeler

Devam Et / Tamamını Görmek için SHIFT + Tıklayınız Hepsini Yükle
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7