İzmit'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yıldönümü Etkinlikleri

İzmit kent tarihinin en önemli tarihsel döngülerinden biri olan, 28 Haziran 1921'de zaferle taçlanan ve bu yıl 98. yıldönümünü kutladığımız "İzmit'in Düşman İşgalinden Kurtuluşu" etkinliklerine 3 farklı etkinlikle katıldık.

İlk etkinliğimiz 28 Haziran Cuma günü saat KOSEV derneği ile ortaklaşa açılışını gerçekleştirdiğimiz"İzmit Kurtuluş Günü" isimli yağlı boya resim sergisi oldu. İzmit Belediyesi Sanat Galerisi'nde açılan sergide İzmit'in düşman işgalinden kurtuluşunun canlandırıldığı yağlıboya resimler 6 Temmuz tarihine kadar sanatseverle buluşacak.

28 Haziran etkinliklerimizin ikinci bölümünde ise, İzmit Belediyesi tarafından Sekapark'ta gerçekleştirilen resmi tören ve etkinlikler kapsamında, yapımcılığını Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği'nin üstlendiği, dramaturg yazarlığını Hüseyin Erol’un gerçekleştirdiği, tarih danışmanlığını tarihçi-yazar Volkan Şenel'in yaptığı, çekimleri Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği prodüksiyon ekibi tarafından gerçekleştirilen ve canlandırma sahnelerinde çeşitli İzmitliler de rol aldığı, İzmit'in düşman işgalinden kurtuluş destanını konu alan "28 Haziran - İzmit Onur Günü" isimli belgesel film gösterimi yapıldı. Kurtuluş günü için özel hazırladıkları kahramanlık türküleri ve marşlardan oluşan özel repertuarıyla sahne alacak İzmit Çok Sesli Müzikal Korosu(İÇSES) konseri ise hava muhalefeti nedeniyle son anda iptal edildi.

 


Gerçekleştirdiğimiz Projeler

Devam Et / Tamamını Görmek için SHIFT + Tıklayınız Hepsini Yükle
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6