Elif İle Lezzet Yolculuğu TV Programı İzmit Bölümü Koordinasyonu

Digitürk BeIn Gurme kanalında yayınlanan “Elif İle Lezzet Yolculuğu” programının İzmit bölümü çekimlerini programın prodüksiyon ekibi ile birlikte İzmit’te gerçekleştirdik.

Notre Dame de Sion’u bitirdikten sonra, Washinton D.C. ve Floransa’da güzel sanatlar ve fotoğrafçılık, Paris Cordon Bleu’da gastronomi eğitimi alan, yemek-seyahat kitapları bulunan ve televizyon programları hazırlayıp sunan Elif Edes Tapan’ın anlatımıyla gerçekleşen çekimlerin, yöresel yemeklerin tanıtıldığı ilk bölümünü İzmit’e bağlı Gökçe Ören Köyü’nde gerçekleştirdik. Kar yağışı altında köy halkının yoğun ilgi gösterdiği çekimlerde Ramada Plaza İzmit Otel Şef Aşçısı Naif Bağı’nın hazırladığı tariflerle, İzmit yöresine özgü mancarlı pide ve keser köfte köyün odun fırınında pişirildi. Bunun yanı sıra köy halkının evlerinde özel olarak hazırladıkları 30 çeşit yöresel yemek köyevinde sunuldu.

Çekimlerin ikinci gününde ilk durağımız, İzmit’in meşhur ve dünyanın en uzun tatlısı pişmaniye oldu. Yağ, un ve şekerin birbirine karışmasıyla başlayıp kutularda son bulan üretim sürecinin her aşamasının gösterildiği çekimlerin ardından Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde kentin kuruluşundan günümüze uzanan 3.000 yıllık tarihi Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcük tarafından anlatıldı. Ardından toplamda 52 kez İzmit'ten geçen ve ziyaret eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 16 Ocak 1923'te yerli ve yabancı gazetecilerle biraraya geldiği basın toplantısında, hilafet yerine cumhuriyet rejiminin getirileceğini ve yeni başkentin düşünüldüğü gibi İstanbul yerine Ankara olacağını ilk kez açıkladığı yer olan Kasr-ı Hümayun çekimleri yapıldı. Program,Türkiye’nin sayılı olan fetih camilerinden biri olan Tarihi Orhan Camii, İzmit Belediyesi’nin 10 yıldır yapımını sürdürdüğü ve kent turizmine kazandırdığı İzmit Tarihi Koridoru, Kapanca Sokak ve İzmit Belediyesi tarafından restore edilip unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Hereke Halısı’nın yaşatıldığı Yeşil Konak’ta yapılan çekimlerle son buldu.

 

Facebook etkinlik albümünü görmek için aşağıdaki resme tıklayın !

 

 

 

BeIn Gurme Elif İle Lezzet Yolculuğu Programı İzmit Bölümü

 

 

 

 

 

 

Gerçekleştirdiğimiz Projeler

Devam Et / Tamamını Görmek için SHIFT + Tıklayınız Hepsini Yükle
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7